Skip links

SZCZEPIENIA PSA

Szczepionka jest preparatem biologicznym, który ma za zadanie imitować naturalną infekcję, prowadząc tym samym do rozwoju odporności, jaką organizm uzyskałby w przypadku zetknięcia  się z drobnoustrojem. Zawiera antygen określonego patogenu, który stymuluje odpowiedź immunologiczną, a następnie wytworzenie jej pamięci. Istnieje kilka chorób zakaźnych, przeciw którym warto szczepić psa:

WŚCIEKLIZNA – jest chorobą wirusowa atakująca centralny układ nerwowy. Do zakażenia wirusem wścieklizny dochodzi poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną  skórą lub błoną śluzową drugiego osobnika (najczęściej poprzez pogryzienie). W efekcie  zakażenia może dojść nawet do śmierci zwierzęcia. Ponadto ważne i jednocześnie zatrważający jest fakt, że na zakażenie chorobą narażony jest również człowiek. Z tego powodu wścieklizna w Polsce jest chorobą zwalczaną z urzędu. Ze względu na wysokie ryzyko zakażenia wśród ludzi wszystkie psy, które ukończyły trzeci miesiąc życia, muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Następnie szczepienie powtarzane jest co roku.

PARWOWIROZA – choroba wywoływana przez parwowirusa psiego. Wirus atakuje głównie psy młode do szóstego miesiąca życia, ale choroba może rozwinąć się również u dorosłych, nieszczepionych psów. Wśród objawów choroby dominuje silna, bardzo często krwawa  biegunka, wymioty, bolesność jamy brzusznej, gorączka. Gwałtowny przebieg choroby powoduje, że pies szybko się odwadnia. Nieleczona parwowiroza może prowadzić do śmierci zwierzęcia. Najskuteczniejszym sposobem uchronienia się przed parwowirozą jest szczepienie psa.

NOSÓWKA – wirusowa choroba należąca do jednej z najgroźniejszych chorób zakaźnych psów. Do zakażenia dochodzi najczęściej przez kontakt bezpośredni drogą kropelkową lub  pokarmową. Choroba może przebiegać na kilka różnych sposobów, w zależności od tego, który układ organizmu zostanie zaatakowany. Wyróżnia się postać nieżytową, płucną, żołądkowo-jelitową, oczną, skórną, nerwową i chorobę twardej łapy. W zapobieganiu chorobie kluczowe znaczenie mają szczepienia psa.

CHOROBA RUBARTHA – zwana również zakaźnym zapaleniem wątroby psów. Jest to choroba wirusowa atakująca psowate oraz niedźwiedzie. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową bądź kropelkową. Objawami infekcji są gorączka, biegunka, zapalenie górnych dróg oddechowych, zapalenie wątroby i żółtaczka. Nieleczona choroba może prowadzić do śmierci psa. Tak jak w przypadku innych chorób, najlepszą metodą na uchronienie czworonoga przed tą infekcją jest szczepienie psa.

PARAINFLUENZA (KASZEL KENNELOWY) – to infekcja wywoływana zarówno przez wirusy, jak i bakterie. Chorobę najczęściej wywołują wirus parainfluenzy typu drugiego, adenowirus typu drugiego oraz bakteria Bordetella bronchiseptica. Infekcja jest przenoszona drogą kropelkową. Najbardziej charakterystycznym objawem tej dolegliwości jest suchy, silny kaszel. Może również wystąpić gorączka, utrata apetytu, posmutnienie, katar i kichanie.

LEPTOSPIROZA – choroba zakaźna wielu gatunków zwierząt (w tym psów), groźna również dla człowieka. Wywoływana jest przez bakterie – krętki z rodzaju Leptospira. Do zakażenia dochodzi przez uszkodzoną skórę lub błonę śluzową, zarówno poprzez wydzieliny zarażonego osobnika, jak również pośrednio przez zanieczyszczoną wodę, pokarm, przedmioty. U psa wyróżnia się trzy postacie tej choroby – jelitową, nerkową i posocznicową. Do najczęstszych objawów leptospirozy należą wysoka gorączka, biegunka, wymioty, apatia, osłabienie, ciemne zabarwienie moczu. Szczepienia psa przeciwko leptospirozie zaleca się u psów znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka i tych, które żyją na obszarach endemicznego występowania choroby.

HERPESWIROZA – to choroba wirusowa, niebezpieczna szczególnie dla ciężarnych suczek. Do zakażenia tym wirusem dochodzi drogą kropelkową lub płciową. O ile u dorosłych psów infekcja zwykle przebiega bezobjawowo, o tyle wirus jest bardzo niebezpieczny dla płodów. Może bowiem spowodować ich mumifikację i poronienie. Jeśli jednak zarażonej samicy uda się urodzić potomstwo, szczenięta zazwyczaj są słabe, chorują w pierwszym tygodniu życia i nierzadko nie przeżywają infekcji. Szczepienie psa zaleca się w tym przypadku szczególnie u zwierząt hodowlanych, ale warto rozważyć szczepienie u każdej ciężarnej suki.

BORELIOZA – choroba przenoszona przez kleszcze, wywoływana przez bakterie z rodzaju Borrelia. Zalicza się do chorób przewlekłych, atakujących wiele narządów organizmu. Jest niebezpieczna zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt, w tym psów. Do zakażenia dochodzi podczas żerowania kleszcza, gdy wprowadza on swoją ślinę zawierającą bakterie, do organizmu swojego żywiciela.

KALENDARZ SZCZEPIEŃ SZCZENIAKA