Ropomacicze jest to ropny stan zapalny błony śluzowej macicy u niewykastrowanych suk i kotek. Występuje głównie u samic/kotek starszych, ponieważ do wystąpienia ropomacicza predysponuje torbielowaty rozrost błony śluzowej macicy, spowodowany przez specyficzne oddziaływanie hormonów płciowych przez całe życie zwierzęcia.
Objawy:
➔ wypływ z dróg rodnych (natomiast nie zawsze będziemy widzieli taki objaw mimo że będzie dochodziło do gromadzenia się ropnego wysięku w narządzie rodnym),
➔ apatia,
➔ podniesiona temperatura ciała,
➔ zwiększony pobór wody,
➔ zwiększone oddawanie moczu,
➔ wymioty,
➔ spadek apetytu
➔ powiększenie obrysu brzucha.
Musimy pamiętać, że przy braku podjęcia intensywnej terapii ropomacicze doprowadza do śmierci naszego zwierzaka jak i przy zbyt późno wprowadzonym leczeniu, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne oraz baczna obserwacja naszych zwierzaków. Przy podejrzeniu ropomacicza konieczne jest wykonanie badania klinicznego, badania ultrasonograficznego oraz pełnych badań krwi w celu zakwalifikowania pacjenta do terapii.
Leczenie:
● Zabieg chirurgiczny (usunięcie macicy wraz z jajnikami) u wszystkich pacjentów a szczególnie u tych które nie są przeznaczone do rozrodu, starszych, z torbielowatym rozrostem oraz gdy obecne są objawy ogólnoustrojowe.
Jak zapobiec chorobie?
Zgłosić się na kastracje, która jest zabiegiem chroniącym nasze kotki i sunie przez rozwojem procesu chorobowego. Przed przystąpieniem do zabiegu zalecana jest wizyta przedoperacyjna w celu wykonania badania klinicznego oraz badań krwi.