Skip links

KOLKA – MORZYSKO U KONI

Kolka u konia to nic innego, jak ból narządów jamy brzusznej. Wyróżniamy kilka rodzajów kolki – jak kolka jelitowa u konia czy kolka moczowa.

Kolka u konia – zwana również morzyskiem – może rozwinąć się w poważne schorzenie  wymagające natychmiastowej interwencji, dlatego nie należy bagatelizować jej objawów.

Przyczyny:
Z uwagi na specyfikę końskiego układu pokarmowego, zwierzę to jest naturalnie podatne na występowanie schorzeń pokarmowych. Konie starsze znajdują się w grupie podwyższonego  ryzyka, dlatego w ich przypadku należy szczególnie dokładnie obserwować ich zachowania. Powstawanie kolki u konia wynika przede wszystkim z braku odruchu wymiotnego oraz  charakterystycznej anatomii narządów układu trawiennego.

Objawy:

Typowe objawy kolki u koni mogą się różnić w zależności od jej przyczyny, czasu trwania – a nawet temperamentu zwierzęcia. Do ogólnych objawów kolki zaliczyć można:

• tętno powyżej 45 uderzeń na minutę,
• niewielkie odchody (lub ich całkowity brak),
• lepkie dziąsła,
• gryzienie lub kopanie w bok lub brzuch,
• niechęć do jedzenia,
• apatia,
• kładzenie się lub tarzanie,
• pocenie się.

Leczenie:
Czekając na przyjazd lekarza weterynarii, właściciel powinien całkowicie zaprzestać żywienia konia. Woda pozostaje jednak bez ograniczeń. W miarę możliwości należy utrzymać zwierzę w pozycji pionowej. To bardzo ważne, by koń nie tarzał się po ziemi – jeżeli jednak zwierzę  spokojnie leży, należy pozostawić je w tej pozycji aż do przyjazdu weterynarza. W przypadku lekkich objawów kolki, możemy spróbować delikatnie przelążować konia. Pamiętajmy jednak, by nie zmuszać zwierzęcia do ruchu.

Leczenie kolki u koni, ze względu na tak dużą liczbę przyczyn wywołujących dolegliwości bólowe, nigdy nie jest schematyczna. Szczegóły terapii zostaną określone dopiero po  wywiadzie rozpoznawczym przeprowadzonym przez lekarza weterynarii.

Każdy właściciel konia powinien pamiętać, że schorzenie to wiąże się z ogromnym ryzykiem groźnych dla życia powikłań. Znajomość symptomów jest tutaj bardzo ważna, by szybko  udzielić zwierzęciu pierwszej pomocy i wezwać na miejsce lekarza weterynarii.