Kleszcze to pasożyty zewnętrzne ludzi i zwierząt należące do pajęczaków.
Na wszystkich etapach swojego rozwoju odżywiają się krwią – wwiercają w skórę swój aparat gębowy i pobierają tyle krwi, ile jest im potrzebne do życia. Kleszcz przyssany do zwierzęcia wprowadza do jego krwioobiegu(w czasie ugryzienia) pierwotniaki babeszjozy, które atakują erytrocyty. Pierwotniaki gwałtownie się rozmnażają w zaatakowanej komórce i następuje rozerwanie krwinki czerwonej. Wówczas pasożyt atakuje lawinowo kolejne erytrocyty, niszcząc ich znaczną część. Zbyt późno wykryta babeszjoza może prowadzić do śmierci psa.
Objawy:
● apatyczność, osłabienie,
● brak apetytu,
● zaburzenia równowagi i problemy neurologiczne,
● ciemnoczerwony mocz,
● wymioty, krwawa biegunka,
● duszności,
● przyspieszona akcja serca,
● wysoka temperatura ciała.
Niestety mitem jest, że kleszcze nie są aktywne zimą. Te pasożyty są przez cały rok!
DIAGNOSTYKA I LECZENIE:
Diagnostyka babeszjozy jest dość prosta. Dokładny wywiad, obserwacja objawów, a także wykonanie badań krwi są wskazane, aby móc stwierdzić zakażenie pierwotniakami Babesia canis. W morfologii jest widoczna niska liczba płytek krwi, erytrocytów i hemoglobiny.
Leczenie polega na stosowaniu leków przeciw pierwotniakom w formie kroplówek, pod stałą obserwacją weterynaryjną. Farmakoterapia, dodatkowo leki sterydowe, antybiotyki, a w skrajnych przypadkach – transfuzje krwi.
JAK ZABEZPIECZYĆ ZWIERZĘ PRZED KLESZCZAMI?
Przejście babeszjozy nie uodparnia przed chorobą. Należy pamiętać, aby regularnie stosować preparaty przeciwko kleszczom. Mają one formę tabletek, kropli spot-on albo obroży. Po każdym wyjściu trzeba dokładnie obejrzeć zwierzę, bo przyniesiony do domu kleszcz może być groźny również dla ludzi.