Skip links

ŚWIĘTA Z NASZYMI PUPILAMI, CZYLI JAK SPĘDZIĆ JE BEZPIECZNIE?

Świąteczna atmosfera oddziałuje na nas wszystkich. Również zwierzęta czują nasze podekscytowanie, radość i dostrzegają niecodzienne zachowanie. Wigilię i tradycyjną kolację chcemy spędzić z najbliższymi. Często wśród rodziny znajdzie się także ukochany pupil. Trzeba jednak pamiętać, że mimo wyjątkowości tej kolacji, nie powinniśmy karmić tym naszych zwierząt.

Pamiętajmy jednak o tym, że zwierzęta mają inaczej skonstruowany układ trawienny, dlatego dania, którymi się dzielimy nie powinny być  przyprawione. Zbyt duża ilość przypraw sprawi, że nasz pies będzie odczuwał bóle, a niekiedy może nawet dostać biegunki lub wymiotować.

Czego nie dajemy ?

❖ Kapusta, to rzeczywiście dla zwierząt pokarm wyjątkowo ciężkostrawny.
❖ Na pewno zrezygnujmy z podawania bardzo tłustych, przyprawionych i panierowanych potraw, których nasze zwierzęta mogą po prostu nie strawić.
❖ Niejednokrotnie szkodliwe są także różnego rodzaju grzyby. Odradza się również podawanie psom kompotu z suszonych owoców oraz pierogów,
uszek i sałatek jarzynowych.
❖ Ciasta i słodycze przeznaczone dla ludzi mogą wywoływać niepożądane i bolesne reakcje u psów, dlatego zrezygnujmy z dzielenia się słodkimi
przysmakami.
❖ Cebula jest śmiertelnie niebezpieczna dla psów. Już ilość odpowiadająca 0,5% masy ciała psa może być dla niego groźna. Podawanie psu cebuli może też wywołać anemię, uszkodzenie wątroby czy biegunkę i wymioty.
❖ Czosnek może doprowadzić do anemii
❖ Orzechy włoskie, laskowe lub migdały rozsądnych ilościach mogą być dla psa zdrową i bardzo interesującą przekąską. Absolutnie nie dotyczy to orzechów makadamia,dla psa są one toksyczne.
❖ Na liście tego, czego nie mogą jeść czworonożni są też winogrona i rodzynki. Ich trawienie jest bardzo trudne dla ich organizmów.
❖ Awokado są w końcu dość tłuste, a przez to atrakcyjne z punktu widzenia psa. Nie ulegaj jednak prośbom Twojego pupila.
❖ Czekolada i kakao absolutnie nie powinny się znaleźć w diecie naszych zwierzaków, dla nich to trucizna. Wszystko przez teobrominę.

TAKŻE NAJLEPIEJ NAKARMIĆ NASZYCH PUPILI ICH STAŁĄ, CODZIENNĄ I PEŁNOWARTOŚCIOWĄ KARMĄ .

 

SYLWESTER

Sylwester to każdego roku wyjątkowa okazja do hucznego świętowania w gronie rodziny i przyjaciół. Niestety, kiedy większość z nas świetnie się bawi, cierpią nasi czworonożni przyjaciele.

Lęk i panika, które możemy zaobserwować u zwierząt podczas odbywających się w pobliżu pokazów fajerwerków są związane przede wszystkim z niezwykle wrażliwym słuchem psów i kotów. Intensywny dźwięk wybuchów jest w konsekwencji bardzo nieprzyjemny dla naszych czworonogów, a jego częstotliwość osiąga wartość nawet kilkukrotnie wyższą w porównaniu do tej słyszalnej przez człowieka. Nagły i głośny wybuch fajerwerków sprawia, że zwierzęta automatycznie wpadają w panikę, uciekają, próbują się schować w bezpiecznym miejscu i uniknąć kontaktu ze źródłem
hałasu. Ogromny strach przyczynia się dodatkowo do zaburzenia orientacji w terenie, dlatego też tak często po Sylwestrze widzimy ogłoszenia właścicieli poszukujących zaginionych pupili.

Co możemy zrobić?

● Zostać ze swoim zwierzakiem w domu! Niech spędzi ten trudny czas w znanym bezpiecznym miejscu, z osobą, która budzi jego zaufanie.
● Jeśli Twój pies mieszka na zewnątrz ‒ zabierz go do domu lub bezpiecznego pomieszczenia.
● Nie ignoruj swojego zwierzaka, kiedy odczuwa strach, ale staraj się też nie pocieszać go nadmiernie i nie „zagłaskiwać”. Twoja agresywna reakcja też nie sprawi, że zwierzak przestanie się bać ‒ krzyk tylko potęguje to zachowanie. Zamiast tego daj zwierzęciu wsparcie. Stwórz naturalnie spokojną atmosferę, bądź przy podopiecznym i postaraj się go czymś zająć, ale nie rób niczego na siłę!
● Fajerwerki to także błyski. W dniach około sylwestrowych staraj się zasłaniać okna. Możesz np. zaciemnić pomieszczenie, w którym twój zwierzak czuje się najlepiej (dobrze, jeśli sam sobie je wybierze).
● Aby ograniczyć hałas dobiegający zza okien, możesz puścić w domu muzykę, która jednocześnie uspokoi zwierzaka. Muzykę możesz zacząć wprowadzać do domu już teraz!
● Na spacery wybieraj w te dni spokojne miejsca i pory, w których najmniej spodziewasz się próbnych wystrzałów.
● W Sylwestra na ostatni spacer wyjdź późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem, a potem unikaj wychodzenia, jeśli to możliwe. Niech ten ostatni spacer będzie tylko wyjściem na „szybkie siku”. Na długi spacer możesz wyjść z psem w ciągu dnia.
● Nawet jeśli Twój zwierzak na co dzień chodzi bez smyczy, w tym dniu nie puszczaj go luzem. Z psem lękliwym sugerujemy wyjście na smyczy, nawet
jeśli jest to przejście się po ogrodzie.
● Upewnij się, że Twój pies ma przy obroży adresówkę z aktualnym numerem telefonu. W dni wokół Sylwestra nie zdejmuj mu obroży z szyi. Dowiedz się też, czy jest zachipowany, a jego chip został zarejestrowany w bazie. To bardzo ważne! Zapytaj o to swojego lekarza weterynarii.
● Jeśli w dniu Sylwestra Twój zwierzak nie chce jeść, nie martw się, to naturalna reakcja. Nie dawaj mu jeść na siłę.

Jeśli wiesz, że Twój zwierzak będzie nadmiernie niespokojny, porozmawiaj ze swoim lekarzem weterynarii. Może on zalecić lekarstwa lub suplementy diety, które pomogą pupilowi przezwyciężyć silny stres. Nie zwlekaj z wizytą do ostatniej chwili. Większość lekarstw i suplementów należy stosować z minimum tygodniowym wyprzedzeniem!