Sterylizacja to każde działanie mające na celu pozbawić zwierzę płodności –czasowo lub trwale.
Kastracja to natomiast jeden z nieodwracalnych sposobów sterylizacji, polegający na chirurgicznym usunięciu jąder (płeć męska) lub jajników wraz z macicą (płeć damska).
Kastracja i sterylizacja to jedne z najbezpieczniejszych zabiegów chirurgicznych, które wykonuje się u zwierząt. Operację usunięcia jąder lub jajników i macicy przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, dzięki którym zwierzęta nie czują bólu ani stresu.
Dlaczego warto?
1. Mnóstwo zwierzaków czeka w schroniskach na nowy dom.
2. Pamiętajmy, że ciąża, poród i późniejszy odchów noworodków jest dla matki skrajnie wyczerpujący (należy podkreślić, że nasze podopieczne potrafią mieć nawet kilkanaście młodych), a u niektórych gatunków rozwiązanie ciąży często wymaga pomocy lekarskiej.
3. Suki i kotki nie odczuwają psychicznej potrzeby do posiadania potomstwa i nie będą „żałować” w przyszłości, ze nigdy ich nie miały, gdyż nie są w stanie myśleć w sposób abstrakcyjny.
4. Cykl rozrodczy u naszych podopiecznych. Suczki miewają ruje (czyli okresy płodne) średnio co 6 miesięcy, mogą one trwać nawet do 3-4 tygodni. Kotki natomiast jako zwierzęta sezonowo poliestralne (przechodzące wiele cykli płciowych w jednym roku) potrafią mieć nawet kilkanaście rui w jednym roku w okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
5. Dodatkowo suki są mocno pobudzona hormonalnie, co może skutkować nieposłuszeństwem czy nadmierną wylewnością. U kotek sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana – wyrażają one swoją gotowość do rozmnażania bardzo głośno i dobitnie – bardzo trudno jest wytrzymać wtedy z naszą podopieczną pod jednym dachem.
Anie lepiej antykoncepcje?
Niestety nie, w przypadku antykoncepcji u zwierząt sprawa jest dość ryzykowna. Długotrwałe stosowanie hormonów u suk i kotek może skutkować torbielami na jajnikach, chorobami macicy np. endometriozą, ropomaciczem oraz guzami gruczołu mlekowego o łagodnym i złośliwym podłożu.
Kiedy sterylizować/kastrować?
Zabieg można wykonać już po osiągnięciu przez pupila 3 miesiąca życia. Mylnym jest myślenie, iż suczka powinna choć raz mieć młode, czy choćby przebyć pierwszą cieczkę. Nasi podopieczni nie odczuwają instynktu macierzyńskiego, zatem nie cierpią w sposób emocjonalny po zabiegu.
Pamiętajmy, że im szybciej podejmiemy decyzję o sterylizacji, tym skuteczniejsza będzie pomoc lekarsko-weterynaryjna.